ביטול עיקול


ביטול עיקול

כאשר אדם חייב כספים ונפתחים נגדו תיקים הוצאה לפועל אך בגלל מצבו הכלכלי הוא אינו מסוגל לעמוד בתשלומים, ההוצאה לפועל מפעילה נגדו סנקציות במטרה לגבות את החוב. אחת מהסנקציות הכואבות היא העיקולים בהוצאה לפועל. אלו יכולים להיות עיקול מיטלטלין; עיקול מקרקעין ועיקול צד שלישי. העיקולים בהוצאה לפועל הם אמצעי יעיל להפעיל לחץ על החייב, אבל הלחץ הזה לא מסייע לחייב לשלם את החובות, להפך. אין מדובר באיש עשיר שאינו משלם את חובותיו סתם כי לא בא לו. החייב הוא בדרך כלל אדם אשר נקלע למצב כלכלי קשה ואין לו את האמצעים לשלם את חובותיו ולעמוד בהסדר חוב. אז מה עושים כאשר נופלים עליכם העיקולים של ההוצאה לפועל?

ראשית בואו ננסה להבין מהם העיקולים השונים שההוצאה לפועל יכולה להפעיל כנגדכם ביותר פירוט:

עיקול מיטלטלין – עיקול זה מתייחס לעיקול חפצים שונים בעלי ערך מביתו של החייב. אלו יכולים להיות מכשירי חשמל שונים שיש לו בבית, פרטי ריהוט, תכשיטים ועוד. שימו לב שישנם נכסים שאסור לעקל על פי חוק.

עיקול מקרקעין – עיקול זה מתייחס לעיקול של נכסי נדל"ן כולל דירות המגורים. העיקול יכול להיות במטרה לממש את הנכסים ולשלם לנושים או במטרה למנוע הברחת נכסים. כלומר למנוע מהחייב לנסות להעלים את נכסיו באמצעות העברת הבעלות לחברים וקרובי משפחה.

עיקול צד שלישי עיקול צד שלישי הוא עיקול של כספים הנזקפים לזכותו של החייב אצל צד שלישי. לצורך הדוגמה אלו יכולים להיות משכורות או סכומי ביטוח וקרנות המגיעים לו.

אז מה עושים כאשר ישנם צווי עיקול?

לא נשלה אתכם שביטול עיקולים בהוצאה לפועל הוא דבר פשוט, הצעד הראשון הוא לפנות למי שמתמחה בהסדרת חובות ביטול עיקולים. חברות המתעסקות עם הסדרי גבייה מכירות את כל הזכויות ועובדות עם עורכי דין גבייה אשר יודעים כיצד לטפל בנושא. לא תמיד ניתן למנוע את העיקול אך לפעמים ניתן לצמצם אותו לעיקול קטן יותר ומוגבל.

המחוקק אינו מקל ראש בנושא העיקול וישנן פרוצדורות מסוימות עליהן חייבים להקפיד כאשר מטילים על אדם עיקול. כאשר אדם מנסה להתמודד עם עיקולים בעצמו ללא עזרה מעורכי דין לעיקולים הוא לא מודע לכך שיתכן שהיו כשלים בתהליך ובגינן ניתן לדרוש ביטול עיקול. למשל אם ההחלטה על העיקול התקיימה בדיון בו נכח אך ורק הנושה ומבלי לשמוע את דברי החייב, זוהי עילה מספיקה לדרוש ביטול עיקול.

על מנת לבטל את עיקול יש להגיש בקשה מנומקת ללשכת ההוצאה לפועל אשר תיבחן על ידי ראש הלשכה. הסיכוי היחידי שבקשתכם תתקבל היא רק אם תכינו את הבקשה בעזרת מי שמבין את הזכויות והפרוצדורות השונות. למרות הניסיונות לבטל את העיקול, אל תשכחו כי מבחינת ההוצאה לפועל אתם עדיין בעלי חוב לכן עליכם לבוא עם הצעה כלשהי להסדר חוב. היתרון הוא שאתם יכולים לנסות להציע הסדר חוב בתנאים שאתם יכולים לעמוד בהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *