הליך הכרזת פשיטת רגל


הליך הכרזת פשיטת רגל

במקרה שאינך יכול להחזיר את החובות לנושים הרבים המתדפקים על דלתות ביתך עם תיקי הוצאה לפועל וצווי עיקול, עם הגבלות המשתקות את חייך ואף מקטינות את הסיכוי שאי פעם תוכל להחזיר את החוב, עומדת בפניך האפשרות של הכרזה על פשיטת רגל. זהו אולי נשמע כמו סוף העולם אך למעשה זהו הליך משפטי אשר יכול לסייע לך להמשיך בחייך וגם להתמודד יותר טוב עם החזר החוב. בעבר תהליך ההכרזה כפושט רגיל נמשך שנים ארוכות, אך מאז ספטמבר 2013 קוצרו ההליכים. הם עדיין ארוכים אך תהליכים של עשר שנים נמשכים היום שנתיים.

אז כיצד בעצם מתנהל הליך ההכרזה על פשיטת רגל ומהו צו כינוס?

את הבקשה מגישים לכונס  הנכסים הרשמי במשרד המשפטים אשר לצורך העניין הוא גוף נטרלי. מי שמגיש את הבקשה הוא ברוב המקרים החייב עצמו אך קיימת גם האפשרות בה הנושה פונה לכונס הרשמי מבקש להכריז על החייב כפושט רגל.

בשביל להתחיל את ההליך יש להגיש את הבקשה לכונס הרשמי במחוז הרלוונטי (לפי מקום המגורים הרשום בתעודת הזהות). את הבקשה יש להגיש בשני העתקים ובליווי תצהיר החתום על ידי עורך דין. לצורך הבקשה ישנם מספר טפסים שאותם יש למלא, כמו למשל טופס 4 וטופס 5. טופס 4 הוא למעשה הבקשה עצמה וטופס 5 הוא דוח חובות ונכסים של החייב. בנוסף יש כתב ויתור סודיות, וכתב בו החייב מצהיר על מחויבותו לתהליך כינוס הנכסים.

מדריכים מפורטים לכונס נכסים תוכלו למצוא באתר הכונס הרשמי (משרד המשפטים), מה שחשוב שתבינו הוא את מהות הבקשה ומהי המשמעות של כל המסמכים השונים. כאשר אתם מגישים את הבקשה אתם בעצם מסבירים לכונס הנכסים את הנסיבות שבגינן נקלעתם לחובות. יש לכלול את כל החובות ולהסבירן בצורה כרונולוגית. על מנת לתמוך בהצהרתכם יש להביא תצהיר מלשכת ההוצאה לפועל המפרטת את כל החובות בתיקי הוצאה לפועל השונים שעומדים כנגד החייב. כמו כן הכונס הרשמי צריך לדעת את כל הפרטים על מצבכם הכלכלי ויש להגיש תלושי משכורת ודוחות ביטוח לאומי רלוונטיים; דפי בנק מפורטים; יתרות בקופות גמל וקרנות שונות; נכסים שונים וכל מידע רלוונטי. המידע הכרחי בשביל שבית המשפט יוכל לקבוע הסדר שתוכלו לעמוד בו.

לאחר שהוגשה הבקשה לכינוס נכסים העניינים עוברים לבית המשפט המחוזי. בית המשפט שוקל את הדברים ומחליט אם אכן להוציא צו כינוס. צו הכינוס הוא עדיין אינו הכרזה על פשיטת רגל אך הוא מעקב את כל ההליכים המשפטיים והליכי ההוצאה לפעול שעומדים כנגד החייב. צו הכינוס מטיל גם מגבלות על החייב. המטרה של צו כינוס היא לתת לבית המשפט את הזמן הדרוש לבחון את פרטי המקרה מבלי שהחייב יצבור חובות נוספים או ינסה להעלים נכסים. בסופו של שלב זה יחליט בית המשפט אם להכריז על פשיטת רגל. במידה ותוכרז פשיטת רגל יתחיל התהליך בו בית המשפט מחלק את נכסי הלקוח בין הנושים לבין העקרונות המקובלים.

במידה ולחייב אין נכסים משמעותיים או שלאחר חלוקתם עדיין נשאר חוב, בית המשפט יכול להכריז על צו הפטר המבטל את יתרת חובותיו של פושט רגל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *