פשיטת רגל


פשיטת רגל

כל עסק תחת נסיבות מסוימות יכול להגיע למצב של פשיטת רגל או כמו שזה נקרא בשפה המקצועית חדלות פרעון. בעל העסק מוצא את עצמו בחובות כבדים לנושים והוא אינו מסוגל להחזירם. סיטואציות כאלו הן בעייתיות מאוד ומעמידות את בעלי העסק בפשיטת הרגל במצב נפשי לא קל. צודקות ככל שיהיו דרישות הנושים, לבעל העסק פשוט אין כסף לשלם. הנושים מבחינתם רוצים את הכסף, אותם לא מעניין שום דבר אחר. הנושים מנסים להשיג את כספם בכל דרך ופותחים במאבקים משפטיים והליכי הוצאה לפועל הכוללות סנקציות רבות על בעל העסק עד כדי מאסר. בנסיבות אלו בעל החוב מתקשה להתחיל לשקם את חייו.
הכרזה על פשיטת רגל היא הליך בעל משמעות משפטית. מטרת המחוקק בהליך זה היא כפולה. מצד אחד להציע עזרה למי שלא יכול לשלם את חובותיו ולהעניק לו סיוע אשר יאפשר לו להתחיל מחדש את חייו. מצד שני להסדיר את כינוס הנכסים בין הנושים. צעד שסופו של דבר הוא לטובת כולם. המושג פשיטת רגל נשמע מאוד דרמטי, אך למעשה זהו בסך הכול הליך משפטי.
איך מכריזים על פשיטת רגל
אם הגעת למצב שאתה חייב כספים לנושים ואינך מסוגל לשלם תוכל להגיש בקשה להכרזה על פשיטת רגל. מבחינת החוק ניתן לעשות זאת החל מחוב של 17,500 שקלים. בפועל בקשות להכרזה על פשיטת רגל נעשות בסכומים הרבה יותר גבוהים. בקשה להכרזה על פשיטת רגל נעשית בבית המשפט באמצעות טופס 4. נקודה מעניינת היא שגם הנושים. רשאים לפנות לבית המשפט בבקשה להכריז על אדם כפושט רגל. פרטים נוספים על הליך ההכרזה.
המשמעות בפועל של פשיטת רגל היא שההחלטות לגבי הסדרת החובות נעשות על ידי בית המשפט. על בית המשפט לבצע ניתוח של מצבו הכלכלי של האדם. במסגרת ניתוח זה יש לבדוק את הנכסים שבבעלותו ואת הכנסתו השוטפת אל מול חובותיו והוצאותיו הקבועות. בסופו של דבר בית המשפט מקבל את ההחלטות לגבי מימוש הנכסים לטובת הנושים ותשלומים חודשיים בהם הוא יכול לעמוד.
מהו צו הפטר?
במסגרת ההליכים והסדרת החובות, בית המשפט רשאי למחוק חלק מהחוב. תהליך זה נקרא הפטר והוא אחד היתרונות של הכרזה על פשיטת רגל. החייב רשאי לבקש מבית המשפט צו הפטר ובסמכותו של בית המשפט להחליט אם יינתן צו הפטר. ההפטר יכול להיות מחיקה חלקית של החוב, מחיקה משמעותית ועד מחיקה מוחלטת של החוב בנסיבות מסוימות.
ישנן כמה מגבלות החלות על מי שנמצא במעמד פושט המיועדות למנוע ממנו לצבור חובות נוספים או לנסות להתחמק מהתשלום. במסגרת המגבולת חל עליו איסור לפתוח חברה בע"מ או להיות בעל עניין בתאגיד; החייב מקבל מעמד 'לקוח מוגבל מיוחד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *