צו הפטר


בקשת הפטר

מבחינת החייב צו הפטר הוא אחת מהסיבות העיקריות בגינן הוא מגיש בקשת פשיטת רגל. צו הפטר הוא למעשה ביטול של חוב. זהו יכול להיות ביטול חלקי של החוב ועד ביטול מלא של החוב בהתאם לשיקולי בית המשפט. נכון אמנם חלות הגבלות מסוימות כפי שאסביר בהמשך, אך עדיין זוהי ההזדמנות של החייב להתחיל בחיים חדשים ונטולי חוב.

ישנם כמה סייגים חשובים בשיקולי בית המשפט כאשר הוא שוקל בקשת הפטר. ראשית כל בית המשפט רוצה להבין את נסיבות החוב, בגלל זה הליך הבקשה לכונס הנכסים מתחיל בהצהרת החייב. בית המשפט רוצה לראות שהחוב הוא תוצאה של כשלים עסקיים אשר נעשו בתום לב. אם בית המשפט יראה שהחייב לא ניהל את פנקסי החסונות כראוי; שקיבל על עצמו התחייבויות בשעה שידעה שהוא חדל פרעון; שלא סיפק הסבר מניח את הדעת לגב ההפסדים או אי העמידה בהתחייבויות; שלא התנהל בצורה חסרת אחראית ובלתי מוצדקת; שלא גרם לנושיו להוצאות מיותרות; שלא נתן העדפה לא מוצדקת לנושים מסוימים; שלא הוכרז כפושט רגל בחמש השנים האחרונות ושלא הורשע במרמה והפרת אמונים. מבחינת בת המשפט אלו הן נורות אזהרה המטילות בספק רב את תום ליבו של בעל החוב. זוהי נקודה חשובה מאוד בבקשת הפטר. בקשת הפטר יש לנסח יחד עם עורך דין הוצאה לפועל.

באותה המידה ישנם גם חובות שלא ניתן להחיל עליהן תו הפטר. אם החוב הוא תוצאה של פעולת מרמה שהחייב היא שותף לה לא יינתן הפטר; חוב למדינה שמקורו בקנס; חוב מזונות; חובות נזיקין אשר אינם ניתנים לחישוב פשוט ודרושים הוכחות ועדויות.

בקשת הפטר במסגרת לשכת הוצאה לפועל

עד לאחרונה צו הפטר היה אך ורק החלטה של בית המשפט בתהליך כינוס הנכסים. לאחרונה חלו תמורות רבות בנושאי פשיטת הרגל ובמסגרתן ניתן לקבל הפטר גם בלשכת ההוצאה לפועל. על פי החוק החדש ("חוק השמיטה") בעלי חוב, תחת תנאים מסוימים, יכולים לקבל הפטר בלשכת ההוצאה לפועל. בשביל להגיש את הבקשה על החייב לעמוד בכמה תנאים בסיסיים:

סך כל החוב חייב להיות נמוך מ 800 אלף שקלים. לצורך החישוב יש לכלול גם את החובות שאינם נתבעים במסגרת ההוצאה לפועל; הוא לא כשיר להפטר אם הוא חייב לנושה יחיד סכום הגבוה מ 400 אלף שקלים. התנאי האחרון הוא שבשלושת השנים האחרונות החייב עמד בצו התשלומים שקבע לו בלשכת ההוצאה לפועל.

הליך בקשת הפטר בהוצאה לפועל

אם החייב עומד בתנאים הבסיסיים הוא רשאי להגיש את הבקשה להפטר באחת מלשכות הוצאה לפועל הבאות:

לשכת הוצאה לפועל נצרת עילית, לשכת הוצאה לפועל קריות, לשכת הוצאה לפועל נתניה, לשכת הוצאה לפועל תל אביב, לשכת הוצאה לפועל ירושלים, לשכת הוצאה לפועל באר שבע. אם מרבית התיקים בתל אביב יש לפנות להוצאה לפועל תל אביב

במסגרת הגשת הבקשה על החייב לחשוף את מצבו הכלכלי, חובותיו, רשימת הנושים והליכי הגבייה שעומדים נגדו. לנושים עומדת הזכות להביע התנגדות להפטר, הרי בסופו של דבר הם יפגעו ממחיקת החוב. רשם ההוצאה לפועל שוקל זאת בכובד ראש ולצורך כך אוסף מידע מכל הגורמים והרשויות הרלוונטיות. כאשר הנושים מתנגדים הם צריכים להגיש התנגדות מנומקת בכתב.

חשוב לשים לב שבמידה וההפטר נדחה, המידע אשר נאסף בלשכת ההוצאה לפועל תל אביב (או הלשכה שבו הנושא מטופל) יכול לשמש כנגד החייב. מסיבה זו חובה להתייעץ עם מומחים להסדרי חוב וגבייה או עורך דין הוצאה לפועל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *